Srečevanje s čustvenimi in mentalnimi težavami je lahko velik izziv. Zdravljenje je veliko lažje, če nam pri tem pomaga psihoterapevt. Psihoterapija je namreč orodje, ki nam lahko pomaga razrešiti številne težave. Pomaga se nam soočiti z vzroki težav, ki nam onemogočajo življenje. Enako velja tudi za odnose v družinskih in partnerskih razmerjih.
Če razmišljtate, da morda potrebujete pomoč psihoterapevta, ostanite z nami in si preberite vse, kar morate vedeti o psihoterapiji.
Kako poteka zdravljenje?
Psihoterapevt nam skozi pogovor pomaga rešiti naše skrbi. To so lahko različne motnje in težave, na primer:
- žalost in depresija,
- soočenje z velikimi spremembami v življenju,
- slaba razmerja v družini ali med partnerjema,
- anksioznost,
- motnje in obsesije.
Sama seja, ki jo vodi psihoterapevt, poteka s pogovorom, ki se odvija v varnem okolju. Povečini je to urejena soba, kjer se počutimo sproščeno. S psihoterapevtom se pogovarjamo o vsem, kar nam otežuje življenje. Včasih je potrebno, da se v pogovor vključi tudi naš partner ali družinski član. Dejstvo same seje je, da se ugotovi globlje vzroke za naše težave, ki so nam velikokrat nevidni.
Koliko časa je potrebno obiskovati psihoterapevta?
Vsak posameznik je drugačen, zato je težko določiti okviren čas trajanja psihoterapije. Lahko traja samo nekaj sej, možno pa je tudi, da bomo morali obiskovati terapevta več mesecev ali celo let. Vse je odvisno od narave problema in naše osebnosti, pa tudi od pripravljenosti sodelovanja in povezanosti s psihoterapevtom.
Da bi se lahko bolje pripravili, si preberite glavne vzroke, ki odločajo o času trajanja zdravljenja:
- stopnja težavnosti simptomov;
- trajanje določene težave;
- vrsta in tip motnje, ki jo želimo pozdraviti;
- voljnost našega sodelovanja;
- frekvenca obiska psihoterapevta;
- življenjske okoliščine in stres, ki smo mu podvrženi.
Kdaj potrebujemo pomoč?
Velikokrat se znajdemo v situaciji, ko ne vemo, ali potrebujemo strokovno pomoč. Poiskati pomoč psihoterapevta se nam morda zdi težko, saj se ne znamo odločiti, kdaj je čas, da se aktivno udeležimo psihoterapije.
Ob dolgotrajnem slabem počutju, ki se lahko kaže v slabem počutju, pomankanju energije, izgubi veselja ipd., nam psihoterapija vsekakor lahko pomaga. Pomembno je, da si vzamemo čas in povemo psihoterapevtu vse, kar nam leži na duši in otežuje naše življenje.